TURGUTREİS BAKIMEVİ

2000 yılında kurulan Turgutreis Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi, 2005 yılında modernize edilerek fiziki şartları iyileştirildi ve kadroya veteriner hekim alındı.

2014 yılında Büyükşehir Kanunu çıkmasından sonra ise Turgutreis Bakımevi de Bodrum Belediyesi bünyesine alınarak şu bölgelere hizmet vermeye başladı: Turgutreis, Akyarlar, Gümüşlük, Kadıkalesi, Peksimet, Dereköy, Yakaköy, Ortakent, Bağla, Yahşi, Gürece, İslamhaneleri, Yalıkavak

Bakımevi’nin kapasitesi 250 köpek, 30 kedi civarındadır.
Kısırlaştırılan, küpe ve chip takılarak aşılanan hayvanlar alındıkları sokağa geri bırakılırlar. Kısırlaştırmanın yanı sıra trafik kazası geçirmiş, hasta hayvanların da ameliyat ve tedavileri yapılmaktadır. Bakımevi içinde gerçekleştirilemeyen ameliyat ve tedaviler ise Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği tarafından özel kliniklere götürülerek yaptırılmaktadır.

Bir veteriner hekim, bir şoför ve üç yardımcı personelin görev yaptığı bakımevimiz 3 bölümden oluşmaktadır;
1) Sokağa geri dönecek köpeklerin kaldıkları bölüm
2) Engelli ve yeniden sahiplendirilmesi yasaklı köpeklerin kaldığı Berlin Evi Bölümü
3)Kedi Konteynerı

2017 yılında Bakımevi Gönüllüleri olarak Hikmet Yıldız önderliğinde Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadon’a yapılan ziyaret sonrası Bakımevi’nde iyileştirme çalışmalarına başlanmış, ameliyathane ve muayenehane bölümleri ayrılmış, daha sistemli çalışması sağlanmıştır.

Bodrum İlçe sınırları içinde Torba ve Turgutreis Bakımevleri bulunmaktadır.

 

Berlin Evi Bölümü

2011 yılında bir tesadüf neticesi Kadıkalesi’nde evi olan Berlin Hayvan Hakları Derneği üyesi olan Dr. Maria Rocholz ve eşi Cerrah Klaus Rocholz ile tanışan Turgutreis Bakımevi kıdemli gönüllüsü Hikmet Yıldız’ın çabaları neticesinde, sokağa geri dönemeyecek yaşlı, engelli ve yeniden sahiplendirilmesi yasak olan köpeklerimizin yaşayabileceği Berlin Evi oluşturulmuştur.

Gerçek bir Hayvan dostu olan Maria Rocholz tüm bunları Almanya’da üyesi olduğu dernek ile bağış toplayarak gerçekleştirmiş, sayesinde 50 civarı köpeğimiz toprak alanda, özgür yaşamaktadırlar, kendisine müteşekkiriz…

Ama elbette ki hepsinin esas ihtiyacı insan sevgisidir…